تفاوت آب و مایع
شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۵
بدون نظر

تفاوت آب و مایع

تفاوت آب و مایع

تفاوت آب و مایع – آب و مایع دو واژه ای هستند که اغلب به عنوان کلماتی که معنای مشابه دارند اشتباه گرفته می شوند. اگر بخواهیم در معنی لغات دقیق شویم در می یابیم که تفاوت زیادی در ماهیت دو کلمه آب ومایع وجود دارد.

آب :

آب بیشترین ترکیبی است که بر روی سطح زمین یافت می شود. حدود ۷۰ درصد از سطح این سیاره را پوشش می دهد

نقطه ذوب آب ۰ درجه سانتیگراد و نقطه جوش آن ۹۹٫۹۸  درجه سانتیگراد است. آب کاربردهای فراوان دارد ، در تهیه غذا، درمان بیماری های مختلف،در کشاورزی، آبیاری، نوشیدنی ها و مصرف روزانه استفاده می شود.

از سوی دیگر، آب، تحت شرایط عادی مایع است و در شرایط مختلف تبدیل به یخ وبخار می شود.

جالب است توجه داشته باشید که آب به دو شکل اولیه در دسترس می باشد آب سنگین و آب سبک

آب سنگین محتوی سطح بالاتر از حد متوسط دوتریوم است که تقریبا مساوی آب سالم استآب سبک، سطوح پایین تری از  دوتریوم را دارد.

آب یک ترکیب شیمیایی است که با ترکیب دو اتم هیدروژن و یک اتم اکسیژن به وجود آمده است . آب بی مزه و بی بو است.حقیقت این است که آب مایع است. از این رو است که در هر مایعی ترکیبی از آب وجود دارد .

مایع :

مایع در واقع یکی از حالات ماده است، دو حالت دیگر جامد و گاز است.

در واقع به عنوان یک ماده، چگالی مایع بسیار نزدیک به جامد است، اما بسیار بالاتر از گاز است. از این رو مایع به عنوان ماده چگال در نظر گرفته می شود.  مایع بدلیل قابلیت جاری شدن، سیال نیز نامیده می شود.

از سوی دیگر، مایع دارای کاربردهای مختلف می باشدمایعات به عنوان روان کننده ها، حلال ها، سردکننده و به عنوان دارو استفاده می شوند.

برچسب ها :

» ارسال نظرات