یکشنبه ۸ دی ۱۳۹۲
بدون نظر

تفاوت روتر و هاب

روتر ، سوئیچ و هاب ، همگی اجزای معمول در شبکه های اترنت هستند.

روتر ها ، در مقایسه با هاب و سوئیچ ، قطعه ی پیچیده تری می باشند. روتر ها هم مانند هاب و سوئیچ ، جعبه های کوچکی هستند که سایر تجهیزات شبکه می توانند به آن وصل شوند. روتر ها شامل یک سری پورت برای اتصال کامپیوترها ، تعدادی لامپ LED که نشان دهنده ی وضعیت دستگاه است و یک سوکت برای اتصال به برق می باشند. روتر ، هاب و سوئیچ از نظر ظاهری شباهت زیادی به هم دارند ، ولی روتر از نظر عملکرد بطور قابل ملاحظه ای متفاوت می باشد.

روتر های سنتی ، به منظور اتصال چندین شبکه محلی کوچک (LAN) ، به یک شبکه بزرگتر (WAN) ساخته شده اند. روتر ها به عنوان مقاصد میانی برای ترافیک شبکه ، انجام وظیفه میکنند. آنها بسته های (Packet) ورودی را دریافت نموده ، تمامی بسته های ورودی را به منظور تشخیص آدرس شبکه فرستنده و گیرنده بررسی میکنند و سپس بسته را به جایی منتقل میکنند که مطمئن شوند به مقصد نهایی خود خواهد رسید.

روترهای مختص شبکه های خانگی (ملقب به Broadband Routers) ، مشخصاً برای اتصال شبکه محلی خانگی (LAN) به اینترنت (WAN) و به منظور به اشتراک گذاشتن اتصال اینترنت، طراحی شده اند. در مقابل سوئیچ ها (و هاب ها) ، قادر به این نیستند که چند شبکه را به یکدیگر متصل کنند و یا یک اتصال اینترنت را به اشتراک بگذارند.

شبکه محلی ای که از هاب یا سوئیچ استفاده میکند ، برای به اشتراک گذاری اینترنت ، باید از یک کامپیوتر درون شبکه به عنوان دروازه (Gateway) استفاده کند. و این کامپیوتر باید دو آداپتور شبکه را پردازش کند. یکی برای شبکه محلی (LAN) و دیگری برای اینترنت (WAN). با استفاده از یک روتر ، تمامی کامپیوتر های درون شبکه ، بطور یکسان به روتر وصل شده و به اینترنت دسترسی خواهندداشت. روتر تمامی عملیات دروازه را به عهده میگیرد.

» ارسال نظرات